norské počasí

česky / slovensky


 

Tato stránka může fungovat jen díky příjmům z reklamy.
Zvažte prosím naši podporu deaktivací funkce jejich blokování ve Vašem prohlížeči.

Výstrahy ČHMÚ: Jak se rodí včasné varování před nebezpečím


 
Představte si krásný letní den. Slunce pálí, vzduch je těžký a vy plánujete strávit odpoledne venku. Pak ale váš telefon tiše zavibruje s varováním: blíží se silná bouřka. Jak tato informace o blížícím se nebezpečí vznikla? V zákulisí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se odehrává intenzivní proces, jehož cílem je jediné – dostat k vám včasnou informaci o hrozícím nebezpečí.

Vše začíná neustálým sběrem dat. Tisíce senzorů, radary a družice nepřetržitě monitorují naši atmosféru. Tato data proudí do výkonných počítačů, kde je analyzují komplexní numerické modely. Ty se snaží simulovat budoucí vývoj počasí, ale předpověď je vždy tak trochu nejistá – příroda je zkrátka složitá.
obrázek 01
Právě proto je klíčová role lidských odborníků. „Nejprve proběhne interní konzultace mezi meteorology v Praze, v případě povodňových rizik se připojují i hydrologové,“ říká Pavel Borovička, meteorolog ČHMÚ, k pravidelným setkáním odborníků. Během těchto konzultací meteorologové společně analyzují nejnovější data z radarů, družic a senzorů a porovnávají je s výstupy numerických modelů. Cílem je identifikovat potenciální nebezpečí a co nejpřesněji odhadnout jejich vývoj a dopady.

První návrh výstrahy je odeslán na regionální pracoviště, kde tamní meteorologové s detailní znalostí svého území k němu připojí své připomínky. „Následuje konzultace s kolegy z regionů, kteří připravují návrhy výstrah pro své oblasti,“ doplňuje pan Borovička. Důležitou součástí tohoto procesu je i spolupráce s Armádou ČR, jejíž meteorologové se účastní konzultací s pobočkami a doplňují do vydávaných výstrah vojenské aspekty. Výstrahy jsou tak společným dílem ČHMÚ a Armády ČR.

Rozhodování o výstraze není jen o dosažení určitých číselných limitů. „Meteorologové berou v úvahu i možné dopady jevu na životy lidí,“ zdůrazňuje pan Borovička. Jinak se posuzuje silná bouřka v noci a jinak během hustého denního provozu. Cílem je předvídat reálné důsledky, ne jen mechanicky aplikovat kritéria.

Když se meteorologové shodnou na nutnosti vydat varování, klíčová je rychlost a srozumitelnost. „Konzultace mají zajistit jednotnost výstrah v rámci celého ohroženého území,“ říká pan Borovička. V situacích, kdy hrozí náhlé nebezpečí, mohou regionální pracoviště jednat samostatně a vydat okamžitou výstrahu pro danou oblast. V okamžiku vydání se výstrahy šíří prostřednictvím webu ČHMÚ, Systému integrované výstražné služby (SIVS) pro záchranné složky a veřejnou správu, do médií a na sociální sítě.

A tak, když vám na telefonu zabliká upozornění na blížící se nebezpečí, vězte, že je to výsledek intenzivní práce týmu odborníků, kteří se snaží včas odhalit hrozbu a minimalizovat její dopady. Zatímco vy možná přemýšlíte, zda zavřít okna, oni už analyzují další data, aby nás ochránili před nevyzpytatelnou silou přírody. A abyste měli tyto důležité informace neustále po ruce, můžete aktuální výstrahy ČHMÚ sledovat přímo na této stránce.
26.3.2025 16:00

  
#výstrahy #ČHMÚ #varování #nebezpečí #meteorologie #včasnévarování #bouřky #povodně #spolupráce #ochranapředživly #krizovéřízení #systémvýstrah #rozhovor #norsképočasí
       

Lesní požáry v Česku: Tiché nebezpečí, které nesmíme podceňovat


 
⚠️ Výstraha ČHMÚ na nebezpečí požárů se objevila 15. dubna na sociálních sítích a webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Důvodem je alarmující kombinace faktorů: dlouhodobý nedostatek srážek, který vysušil krajinu, a předpokládaný mírný až čerstvý vítr, jenž ve středu 16. a ve čtvrtek 17. dubna zvyšuje riziko vzniku a rychlého šíření požárů na rozsáhlém území Čech a v západní části Moravy. pokračovat | 4min čtení ]

     Asie /      Afrika /      Jižní Amerika /      Severní Amerika /      Evropa /      Austrálie a Oceánie



Jihomoravský kraj / Jihočeský kraj / Královéhradecký kraj / Kraj Vysočina / Karlovarský kraj / Liberecký kraj / Olomoucký kraj / Moravskoslezský kraj / Pardubický kraj / Plzeňský kraj / Středočeský kraj a Praha / Ústecký kraj / Zlínský kraj / Letoviska / Metropole / Články / Cílem této stránky je bezplatné poskytování přesné informace o aktuální situaci a předpovědi počasí v jednoduché a přehledné podobě. / Data na stránku předává Český hydrometeorologický ústav a Slovenský hydrometeorologický ústav. Dále stránka používá na Internetu volně dostupná data a to hlavně ze serverů NOAA, Deutscher Wetterdienst, yr.no, met.no, Ogimet a GeoNames. / Zásady ochrany soukromí společnosti Google / Seznam.cz / Firmy.cz / Icon Set is (and inspired) by Dotvoid AB. Flag Set created by Lipis.

 

Předpovědi počasí na této stránce podléhají licenci podle Mezinárodní licence Creative Commons Attribution 4.0.


 

Informace o aktuálním počasí na této stránce není povoleno užívat jinak, než pro osobní potřebu. Není povoleno jejich kopírovaní a další šíření.

© 2025 epStudio